Firmom doradzi rządowy prawnik
600 instytucji, w tym spółki państwowo-prywatne, ma już od lipca korzystać z usług radców Prokuratorii. Marek domagalski
Plan rządu jest prosty: instytucje i firmy, które trafią pod kuratelę Prokuratorii Generalnej, mają uiszczać jej roczną opłatę abonamentową za pomoc świadczoną przed sądami czy wydawanie opinii. Zakłada tak projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie osób zastępowanych przez Prokuratorię Generalną RP, a także sposobu i trybu uiszczania oraz wysokości opłat ponoszonych za usługi prawne.
Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2017 r. Wtedy na dobre ma ruszyć rozpoczęta z początkiem tego roku reforma Prokuratorii, która ma zwiększyć jej rolę w bronieniu interesów majątkowych państwa.
Radcowie PG pełnią funkcję pełnomocnika zastępowanych instytucji czy spółek oraz wydają opinie prawne. Zgodnie z ustawą PG wykonuje obowiązkowo takie zastępstwo dla państwowych osób prawnych w sprawach cywilnych rozpoznawanych w pierwszej instancji przez sąd okręgowy, a więc z wartością sporu powyżej 75 tys. zł, a w sprawach gospodarczych powyżej 100 tys. zł. Dla spółek Skarbu Państwa bądź z jego udziałem wykonuje te usługi za ich generalną zgodą.
Autorzy nowych przepisów liczą, że takie zgody będą, a zaproponowany system rocznych opłat abonamentowych ma je raczej wymuszać.
Radców PG ma być teraz więcej, a reformie ma się przysłużyć ich wysoka skuteczność w prowadzeniu spraw. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta