Zmiana kwoty wolnej skomplikowała rozliczenia z fiskusem
Od miesiąca (kwartału), w którym dochód przedsiębiorcy przekroczy 85 528 zł, przy obliczaniu zaliczek na PIT płacony na zasadach ogólnych według skali nie uwzględnia się kwoty zmniejszającej podatek.
Tomasz Krywan
- Jak wygląda zasada odliczania od podatku kwoty wolnej w przypadku nieregularnych dochodów? Jestem instruktorem alpinizmu i przewodnikiem wysokogórskim. W moim przypadku dochody są ściśle powiązane z sezonem: bądź to letnim, bądź zimowym. W tych okresach moje dochody są relatywnie wysokie, natomiast w okresach przejściowych są – niestety – niemal żadne. Rozliczam swój podatek dochodowy kwartalnie, akurat w „metryce" idealnie pokrywającej się z sezonowością moich zarobków (kw. I i III – dochodowe, kw. II i IV – „głodowe"). Wszystkie zasady odnoszące się do obliczania kwoty wolnej, o których czytałem w komentarzach do nowych przepisów, odnoszą się do sytuacji pracowników etatowych lub im podobnych co do statusu dochodowego, czyli zarabiających regularnie „zrównoważone" kwoty. Nie potrafię znaleźć procedury pozwalającej na miarodajne (i niekontrowersyjne w razie kontroli skarbowej) określenie w jakim przedziale dochodów jestem uplasowany, a więc której z metod wyliczeniowych podlegam przy ustalaniu mojej ostatecznej należności wobec fiskusa za np. I kwartał br. Czyżby od 2017 roku jedynym momentem upoważniającym do potrącenia sobie kwoty wolnej miało być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta