Najwięcej zarobiły fundusze akcji zagranicznych
Ranking ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
Regina Skibińska
Z zestawienia stóp zwrotu ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) wynika, że zarówno w długim, jak i w krótkim terminie najbardziej opłacalne było inwestowanie w akcje zagraniczne.
Zestawienia powstały na podstawie stóp zwrotu funduszy kapitałowych na koniec marca 2017 r. Wykorzystaliśmy dane udostępnione przez Analizy Online. Prezentujemy wyniki z ostatnich 12 miesięcy, pięciu i 10 lat.
Zyskowne fundusze akcji zagranicznych
W okresie 12-miesięcznym duże zyski przyniosły fundusze akcji rosyjskich oraz brazylijskich. Zarobiły one więcej niż fundusze akcyjne inwestujące na krajowym parkiecie.
– Ostatnie lata były bardzo udane dla posiadaczy funduszy akcji, przy czym fundusze akcji zagranicznych zachowywały się znacznie lepiej niż fundusze akcji polskich – tłumaczy Tomasz Bilecki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycyjnego w Generali. – Wpływ na naszą giełdę miało ryzyko polityczne (reforma funduszy emerytalnych, podatki sektorowe, polityka energetyczna). Dopiero ostatnie miesiące przyniosły relatywną poprawę wyników funduszy akcji polskich.
Na minusie w rocznym okresie znalazło się sporo funduszy papierów dłużnych inwestujących w polskie obligacje skarbowe. Podobnie było z funduszami lokującymi środki w akcje tureckie, co jest skutkiem niestabilnej sytuacji politycznej w tym kraju.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta