Kto ma stratę, też płaci podatek
Danina należy się fiskusowi nawet wtedy, gdy nic nie zarobiliśmy.
Jan Morbiato
Na inwestycji w fundusz Pioneer Obligacji Dolarowych Plus nasza czytelniczka – według jej wyliczeń – straciła 357 dolarów. – Dlaczego w takiej sytuacji potrącono mi 19 proc. podatku na kwotę 2,4 tys. zł? – pyta oburzona w liście zaadresowanym do wicepremiera Mateusza Morawieckiego (do wiadomości redakcji). – Moim zdaniem jest to wyraz prawnie usankcjonowanej nieuczciwości – twierdzi.
W latach 2011–2014 czytelniczka zainwestowała w fundusz Pioneera łącznie 15,127 tys. dolarów (w trzech ratach). W 2016 r. w dwóch transzach umorzyła wszystkie posiadane jednostki uczestnictwa. Ich łączna wartość brutto przekroczyła 15,383 tys. dolarów (fundusz osiągnął zysk). Jednak wartość netto jednostek, po odliczeniu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki), naliczanego i odprowadzanego przez TFI, wyniosła tylko 14,769 tys. dolarów.
Inaczej mówiąc, kwota podatku od zysków kapitałowych (2,426 tys. zł) przekroczyła wartość samego zysku, który wyniósł prawie 257 dolarów. Wspomniana przez czytelniczkę strata w wysokości 357 dolarów uwzględnia potrącony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta