Ustalanie przeznaczenia celnego
Anna Książkiewicz -- wiceprezes Głównego Urzędu Ceł
Ustalanie przeznaczenia celnego
Tytuł III kodeksu celnego to przepisy dotyczące towarów wprowadzonych na polski obszar celny do czasu otrzymania przez nie przeznaczenia celnego. Przybliżmy procedurę czynności z tym związanych.
Anna Książkiewicz: Układ kodeksu celnego odzwierciedla poszczególne fazy postępowania celnego od momentu wprowadzenia towaru na polski obszar celny do chwili otrzymania przez ten towar ostatecznego przeznaczenia celnego, którym może być: objęcie towaru procedurą celną, wprowadzenie go do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, powrotny wywóz towaru poza polski obszar celny, zniszczenie towaru, zrzeczenie się go na rzecz Skarbu Państwa.
Tytuł III obejmuje tę fazę postępowania, która zaczyna się od momentu wprowadzenia towaru na polski obszar celny, a kończy w chwili otrzymania przez towar jednego z ww. przeznaczeń celnych.
Co dzieje się z towarami, które jeszcze nie otrzymały przeznaczenia celnego, ale już znajdują się w kraju?
Zasadą jest, że towary, od chwili ich wprowadzenia na polski obszar celny podlegają dozorowi celnemu i mogą podlegać kontroli celnej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Stan ten trwa, dopóki nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta