Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zurbanizowana planeta

26 marca 1997 | Nauka i Technika | KK

Naturalne środowisko człowieka

Zurbanizowana planeta

Na początku XIX stulecia, w miastach na całej kuli ziemskiej mieszkało zaledwie 3 proc. populacji planety. Obecnie, u progu XXI wieku, populacja miejska obejmuje połowę ludności świata. W dziedzinie urbanizacji wykrystalizowało się nowe zjawisko: miasta potwornie rozrośnięte, gigantyczne, molochy nie do opanowania ani przez policję, ani przez administrację.

26-milionowe Tokio jest już zgoła czym innym niż Krosno czy Pułtusk, mimo że odnosi się do nich ten sam rzeczownik: miasto. Dlatego urbaniści, demografowie, socjologowie zgadzają się wyróżniać wśród urbanistycznych skupisk takie, które ze względu na swoje rozmiary, stanowią inną jakość gatunkową. Skupiska liczące powyżej 8 milionów mieszkańców noszą nieoficjalną nazwę megamiast, megapolii. W roku 2015 na naszej planecie będą już 33 megapolie, obecnie jest ich 21.

Megapolizacja świata

Nie po raz pierwszy w dziejach, miasta gwałtownie powiększają swoje gabaryty, działo się tak w starożytności, w średniowieczu, na przełomie XVIII i XIX wieku w dobie tzw. rewolucji przemysłowej. Lecz zawsze dotychczas przyczyny tkwiły w gospodarce, miasta, niczym pompy, wsysały ludzi niezbędnych do pracy; jeśli tak można powiedzieć -- miasta potrzebowały ludzi. Tymczasem teraz --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1033

Spis treści
Zamów abonament