Prawo sieci informatycznych
Nie tylko dla użytkowników Internetu
Prawo sieci informatycznych
JANUSZ BARTA, RYSZARD MARKIEWICZ
Można zasadnie zakładać, że upowszechnianie się nowoczesnych form komunikacji w sieciach informatycznych oraz poszerzanie świadczonych w nich usług rozsadzać będzie tradycyjne konstrukcje prawa cywilnego. Pojawił się już nawet termin "elektroniczny obrót prawny", podkreślający zmianę w stosunku do dotychczasowego "papierowego obrotu prawnego". Rośnie presja na wydanie przepisów dotyczących ogólnych warunków elektronicznego obrotu prawnego. Obdarzeni większą (może: nadmierną) wyobraźnią prognozują nawet zawieranie małżeństw za pośrednictwem Internetu.
Coraz częściej na łamach zagranicznych czasopism prawniczych rozpatrywane są prawne aspekty różnego rodzaju umów związanych z działaniem sieci komputerowych. Nie może to dziwić, skoro coraz więcej transakcji przeprowadza się przy wykorzystaniu dostępu przez sieci do baz danych zawierających informacje o towarach czy usługach. Interaktywne korzystanie z nowoczesnych mediów umożliwia dokonywanie na coraz większą skalę zakupów; wiele przedsiębiorstw przyjmuje, a po części też realizuje, w ten sposób różnorakie zlecenia. Już obecnie jest to rozpowszechnione w sferze usług pocztowych, bankowych, prasowych, turystycznych, edukacyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta