Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie nordyckie żarcie

04 listopada 2017 | Plus Minus | Marcin Kube
Stieg Larsson, sprzedano już ponad 80 mln egzemplarzy jego książek.
źródło: PAP
Stieg Larsson, sprzedano już ponad 80 mln egzemplarzy jego książek.
Jan Nesbo prezentuje wysoki literacki poziom, ale nie odniósł sukcesu w kinie.
źródło: Shutterstock
Jan Nesbo prezentuje wysoki literacki poziom, ale nie odniósł sukcesu w kinie.
Henning Mankell podbił świat postacią komisarza Kurta Wallandera.
źródło: Getty Images
Henning Mankell podbił świat postacią komisarza Kurta Wallandera.

Kryminały z krajów skandynawskich przez ostatnie 15 lat zrobiły furorę i zdobyły silną markę. Jednak ich nadprodukcja sprawia, że pojęcie „nordic noir" przestało cokolwiek znaczyć.

Niezbadane są ścieżki, którymi poruszają się preferencje czytelnicze. Dlaczego jedna książka staje się międzynarodowym bestsellerem, a inna nie gorsza, może nawet lepsza, pozostaje przemilczana, niezauważona? Dobra promocja, legenda zbudowana wokół autora, skandal? Bo przecież w pisarską jakość nikt dziś już nie wierzy. Są dziesiątki lepiej napisanych kryminałów niż te, które wyszły spod ręki szwedzkiego dziennikarza Stiega Larssona, ale to jego sagą „Millennium" zachwycał się świat przez dobrych kilka lat.

Pierwsza jej część została wydana w Szwecji w 2005 roku, rok po śmierci autora, który w wieku zaledwie 50 lat zmarł na zawał serca. Dziennikarz śledczy i aktywista znany z lewicowego zaangażowania. Po angielsku pierwszy tom ukazał się w 2008 roku i przez wiele miesięcy kolejne części trylogii oblegały szczyty międzynarodowych list bestsellerów. Także w Polsce. W ciągu ostatniej dekady tylko Dan Brown, autor głośnego „Kodu Leonarda da Vinci" sprzedał więcej książek niż Stieg Larsson. W 2015 roku jego książki osiągnęły całościowy wynik 80 milionów sprzedanych egzemplarzy. Tylu ludzi mieszka w Niemczech albo w Turcji.

Szwedzki najazd

O fenomenie „Millennium" powstały setki artykułów, próbowano analizować sukces i siłę przyciągania postaci Lisbeth Salander, socjopatycznej hakerki o wrażliwym na niesprawiedliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10895

Wydanie: 10895

Zamów abonament