Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Harcerz z kancelarii

23 grudnia 2017 | Plus Minus | Michał Kolanko
Szybki awans ze stanowiska wiceministra obrony na szefa Kancelarii Premiera  na niejednym zrobił wrażenie
autor zdjęcia: Andrzej Iwańczuk
źródło: Reporter
Szybki awans ze stanowiska wiceministra obrony na szefa Kancelarii Premiera na niejednym zrobił wrażenie

Największym atutem nowego szefa Kancelarii Premiera nie jest stosunkowo młody wiek, doświadczenie w pracy w administracji państwowej ani nawet to, że w przeszłości działał w harcerstwie. Michał Dworczyk ma coś w PiS wyjątkowego: cieszy się zaufaniem i Mateusza Morawieckiego, i szeregowych działaczy, i partyjnej wierchuszki.

Od niespełna tygodnia Michał Dworczyk kieruje jednym z najważniejszych urzędów w państwie. Ale dla urodzonego 22 lipca 1975 r. polityka nie jest to pierwszy kontakt z Kancelarią Premiera. Za pierwszych rządów PiS był już w niej doradcą. Trudno jednak porównywać te stanowiska. Wtedy Dworczyk był jedną z kilkudziesięciu osób doradzających premierowi. Teraz jest jednym z najważniejszych współpracowników szefa rządu.

Wszystko to dzieje się w skomplikowanej sytuacji politycznej. Za jeden z głównych problemów Mateusza Morawieckiego uznaje się brak zaufania ze strony polityków PiS, zwłaszcza tych szeregowych. To sprawia, że przed jego doradcami stoją szczególne wyzwania. – Jako osoba, która cieszy się zaufaniem zarówno PiS, jak i samego Mateusza Morawieckiego Dworczyk łączy dwa środowiska – mówi nam ważny polityk partii rządzącej.

Wybuchowa młodość

Trzy pasje szefa KPRM, które kształtowały jego późniejsze życie i karierę polityczną, to historia, harcerstwo i sprawy Polaków na Wschodzie.

Na krajowej scenie politycznej Dworczyk pojawił się, gdy w marcu 2017 r. został wiceszefem MON. Zajmował się tam nie tylko kluczowym projektem powołania Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też sprawami dotyczącymi rozwoju strzelnic, „Legii Akademickiej" czy innymi wzmacniającymi edukację obronną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10936

Wydanie: 10936

Zamów abonament