Trzeba rozliczać odbiór odpadów
Rozmowa | Gminy muszą kontrolować czy zebrane selektywnie odpady kierowane są do instalacji, które mają odpowiedni status i pozwolenia – mówi Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.
- Jakie istotne zmiany dla samorządów przynosi po 1 stycznia 2018 r. nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?
Ustawa ta wiąże się z dodatkową sprawozdawczością oraz obowiązkami kontrolnymi. Przepisy, które wprowadza nowelizacja zostały jedynie doprecyzowane. Chodzi o to, żeby rzetelnie przedstawiać w sprawozdaniach poziomy odzysku i recyklingu, które musimy również sprawozdawać Komisji Europejskiej. Tak, by dla wszystkich uczestników rynku – zarówno gmin, mieszkańców, jak i firm odbierających i przetwarzających odpady, pojawiła się motywacja do faktycznego odzysku i wykorzystania odpadów jako surowiec, a nie do kreatywnej sprawozdawczości, gdzie na papierze wszystko się zgadza i poziomy recyklingu są osiągane. Natomiast przyglądając się bliżej faktycznym efektom można mieć wątpliwości.
- Rozumiem, że wcześniej zasady sprawozdawczości nie były usystematyzowane w skali całego kraju?
Nie były doprecyzowane. Ostatnie nowelizacje, zarówno ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jak i ustawy o odpadach, która też niedawno została zmieniana, a wcześniej wprowadzenie rozporządzenia ministra środowiska ws. selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które określa jednolite w całym kraju standardy selektywnego zbierania odpadów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta