Brak prawa do odliczenia VAT od termomodernizacji szkoły
rozliczenia | Chociaż budynek będzie częściowo wykorzystany do czynności opodatkowanych, to wykorzystanie pomieszczeń na cele komercyjne nie może przesądzić o uprawnieniu do skorzystania z prawa do odliczenia VAT – uznał organ skarbowy. Janina Fornalik
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) 10 listopada 2017 r. wydał interpretację dotyczącą prawa do odliczenia VAT wynikającego z faktur zakupów związanych z termomodernizacją budynku szkoły podstawowej (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.557. 2017.1.AR).
Gmina dokonała 1 stycznia 2017 r. centralizacji rozliczeń VAT swoich jednostek budżetowych, w tym m.in. szkoły podstawowej. Opisując stan faktyczny podała, że realizuje projekt polegający na termomodernizacji budynku szkoły, obejmujący m.in. docieplenie ścian, stropu, kominów, a także wymianę okien i drzwi oraz remont kotłowni. Projekt ten gmina realizowała z wykorzystaniem dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Efektem projektu miało być podniesienie efektywności energetycznej budynku o 61 proc.
Jak podała gmina, realizacja tego projektu odbywała się w ramach jej zadań własnych. Budynek szkoły będący przedmiotem opisanej inwestycji jest wykorzystywany przez gminę do różnych rodzajów działalności, to jest świadczenia usług najmu – miejsca na dachu pod antenę, pomieszczeń w szkole (kuchnia i kiosk) oraz hali sportowej. Ponadto w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta