Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kooperacja w ramach konsorcjum a zmowa przetargowa

02 stycznia 2018 | Administracja | Agnieszka Gilowska

Fakt, że w danym momencie poszczególni członkowie konsorcjum również uczestniczą w realizacji innych zamówień może mieć wpływ na potencjał do samodzielnego wykonania zamówienia, co utrudnia samodzielne złożenie oferty z realną szansą na wygranie przetargu.

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) wyrokiem z 9 marca 2017 r. (KIO 352/17) orzekła o współpracy w ramach konsorcjum w kontekście ewentualnego naruszenia konkurencji poprzez jej wyeliminowanie. W stanie faktycznym sprawy, zamawiający uznał za najkorzystniejszą ofertę złożoną przez konsorcjum składającego się z kilku przedsiębiorców. Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie zasad uczciwej konkurencji, do której miało dojść w wyniku złożenia oferty przez konsorcjum, co zdaniem odwołującego, w okolicznościach niniejszej sprawy stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (uokk) >patrz ramka.

W ocenie odwołującego, to że jedną z form zmowy przetargowej może być także konsorcjum potwierdza wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 8 czerwca 2016 r. (VI ACa 651/15). Nie można zgodzić się ze stanowiskiem, zgodnie z którym statusu zmowy przetargowej w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 7 uokk nie mają tzw. konsorcja przetargowe, polegające na złożeniu przez dwóch lub więcej niezależnych przedsiębiorców jednej oferty w ramach danego przetargu – stwierdził SA. W przytoczonym wyroku sąd wskazał, że konsorcjum nie jest odrębnym przedsiębiorcą, nie posiada osobowości prawnej jako odrębny podmiot, gdyż to konsorcjanci zachowują status odrębnych przedsiębiorców; konsorcjum nie posiada własnego majątku, odrębnego od majątku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10941

Wydanie: 10941

Spis treści
Zamów abonament