Bieżące rozliczenia bez zmian
W 2018 r. nie zmieniły się zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne przez pracodawców i pracowników. Obowiązuje również ta sama skala podatkowa i koszty uzyskania przychodów. Wyższa jest jednak kwota zmniejszająca podatek, odliczana w rocznym obliczeniu podatku lub zeznaniu.
W 2018 r. nie zmienią się kwoty miesięcznych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.
Stawki podatku
Dochody uzyskane począwszy od 1 stycznia 2018 r. są obciążone, jak dotychczas, według progresywnej skali podatkowej z dwiema stawkami, tj. 18 proc. i 32 proc.
Pracodawcy powinni pamiętać, że z punktu widzenia prawa podatkowego momentem uzyskania przez pracownika przychodu jest dzień, w którym przychód został faktycznie wypłacony lub postawiony do dyspozycji pracownika. Oznacza to, że jeśli wynagrodzenie należne za pracę w grudniu 2017 r. zostanie wypłacone w styczniu 2018 r., pracodawca powinien potrącić najniższą stawkę podatku, tj. 18 proc.
Od 1 stycznia 2018 r. nie uległa zmianie roczna kwota zmniejszająca podatek, którą pracodawcy stosują na podstawie oświadczenia pracownika (PIT-2) przy ustalaniu miesięcznych zaliczek na podatek (556,02 zł),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta