Stulecie niepodległości podbije ceny pamiątek narodowych
Moja kolekcja | Kolekcjonerzy chętniej kupują rzeczy związane z rozwojem Polski niż świadectwa martyrologii Janusz miliszkiewicz
Czego można się spodziewać na rynku malarstwa w 2018 r.? Wiele wskazuje na to, że znowu wzrosną ceny dzieł i obroty największych domów aukcyjnych. Jednak ważniejszy od rekordów cenowych będzie handel pamiątkami narodowymi związanymi ze stuleciem odzyskania niepodległości.
Układ sił na rynku aukcyjnym w 2018 r. pozostanie bez zmian, bo przewaga liderów jest miażdżąca. Według danych portalu rynku sztuki Artinfo.pl, pod względem wielkości rocznych obrotów na pierwszym miejscu znajduje się Desa Unicum (udział w rynku 43,7 proc.). Na kolejnych pozycjach są: Polswiss Art (19,9 proc.) oraz Agra-Art (10,7 proc.).
Firmy, które znajdują się na końcu zestawienia obejmującego dziesiątkę domów aukcyjnych, mają udział w rynku poniżej jednego procenta. W 2018 r. dysproporcja między liderami a resztą konkurentów może się zwiększać.
W 2017 r. obroty na aukcjach sztuki wzrosły o 28 proc. w porównaniu z 2016 r., przy czym liczba transakcji była mniej więcej taka sama. Oznacza to, że dzieła istotnie podrożały. Dotyczy to głównie wybranych prac o muzealnej wartości.
Antykwariusze przestali martwić się o podaż. Zakładają, że w klimacie hossy właściciele będą chętniej sprzedawać obrazy, licząc na wysokie ceny. Wszystko wskazuje na to, że wzrost cen się utrzyma.
W styczniu portal Artinfo.pl planuje udostępnić nową usługę. Na stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta