Poprawiacze Pana Boga
Historia ludzkości jest pełna paradoksów. Jednym z nich jest to, że ubocznym skutkiem rewolucji naukowej, która odsłoniła i do dziś odsłania przed ludzkością prawdę o wszechświecie, było stworzenie najbardziej okrutnych i barbarzyńskich ideologii.
Gdybym tylko wiedział, powinienem był zostać zegarmistrzem – miał stwierdzić Albert Einstein, komentując rolę, jaką odegrał w powstaniu bomby atomowej. Na szczęście apokaliptyczny scenariusz trzeciej wojny światowej z użyciem broni atomowej i kolejnej, toczonej za pomocą kijów i kamieni, przedstawiony przez tegoż Einsteina się nie zrealizował. Jednak to twórca teorii względności jest najbardziej aktualnym dowodem na to, że za przełomy w nauce trzeba często zapłacić bardzo wysoką cenę, a ich skutkiem są zjawiska, które nie pozwalają się cieszyć w pełni z tego, że oto zrobiliśmy kolejny krok na drodze do poznania istoty wszechrzeczy.
O ile jednak Einstein miał szansę jeszcze za swojego życia zobaczyć, jak jego przełomowe odkrycie staje się źródłem ludzkiego cierpienia, o tyle w wielu wcześniejszych przypadkach przyczynę i skutek dzieliło na tyle dużo lat, że autorzy przełomów nie mieli okazji przekonać się, jak ludzkość wykorzystuje ich odkrycia. Może dlatego Francis Bacon nigdy nie pomyślał, że powinien był się poświęcić wyłącznie polityce, a Karol Darwin nie żałował, że porzucił studia medyczne.
Błędne miłosierdzie
Nieprzypadkowo wymieniam akurat Bacona i Darwina. Ten pierwszy, choć nie ma w swoim dorobku tak chwytliwego hasła, jak „Myślę, więc jestem" Kartezjusza, położył fundamenty pod Oświecenie, a więc epokę, która całkowicie i ostatecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta