Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy ja naprawdę muszę pokazywać to światu

13 stycznia 2018 | Plus Minus | Stefan Gawlikowski
Bobby Fischer (w centrum) kontra Tigran Petrosjan, Belgrad, 30 marca 1970 roku. Jeden z wielu pojedynków amerykańskiego geniusza z plejadą wspierających się radzieckich szachistów. Tu „mecz stulecia”: ZSRR – reszta świata (wygrali Rosjanie, ale tylko 20,5 – 19,5, co było niespodzianką. Partię obserwują wielcy mistrzowie: (stoją od lewej do prawej) Rosjanin Mark Tajmanow, Duńczyk Bent Larsen i Niemiec  z NRD Wolfgang Uhlmann. Fischer (wtedy niespełna 30-letni) był najlepszy w zespole reszty świata, na cztery pojedynki z Petrosjanem dwa wygrał i dwa zremisował
źródło: Getty Images
Bobby Fischer (w centrum) kontra Tigran Petrosjan, Belgrad, 30 marca 1970 roku. Jeden z wielu pojedynków amerykańskiego geniusza z plejadą wspierających się radzieckich szachistów. Tu „mecz stulecia”: ZSRR – reszta świata (wygrali Rosjanie, ale tylko 20,5 – 19,5, co było niespodzianką. Partię obserwują wielcy mistrzowie: (stoją od lewej do prawej) Rosjanin Mark Tajmanow, Duńczyk Bent Larsen i Niemiec z NRD Wolfgang Uhlmann. Fischer (wtedy niespełna 30-letni) był najlepszy w zespole reszty świata, na cztery pojedynki z Petrosjanem dwa wygrał i dwa zremisował
źródło: materiały prasowe

Gdy mówią Bobby'emu Fischerowi, że zostało tylko dziesięć minut do walkoweru, z uśmiechem odpowiada: „Ciągle mam wystarczająco dużo czasu na Reshevsky'ego". I siedzi jeszcze pięć minut w lobby hotelowym. Ostatecznie wygrywa tę partię.

Susa to starożytne Hadrumetum w północnej Afryce, na południe od Kartaginy, założone przez Fenicjan. Po trzeciej wojnie punickiej w połowie II wieku przed naszą erą miasto weszło w skład Imperium Romanum. Dziś jest to jeden z najważniejszych tunezyjskich kurortów nad Morzem Śródziemnym, przez który rocznie przewija się ponad milion turystów. Fischer przyjeżdża do Susy jako jeden z pierwszych, jest nie tylko w świetnej formie sportowej, lecz także w bardzo dobrym humorze, dużo się uśmiecha, spędza sporo czasu w towarzystwie konkurentów, unikając tylko Samuela Reshevsky'ego, ale to akurat dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Pomimo udziału Fischera turniej międzystrefowy w Susie (1967 rok – red.) jest jednak słabszy od tego w Amsterdamie w 1964 roku, a to przede wszystkim ze względu na brak takich tuzów radzieckich szachów, jak Smysłow, Spasski, Tal i Bronsztejn, których teraz w Tunezji zastępują Wiktor Korcznoj, Jefim Geller, Leonid Sztejn i Aivars Gipslis. Grają najsilniejsi gracze nieradzieccy – Bent Larsen, Lajos Portisch, Vlastimil Hort, Samuel Reshevsky, Svetozar Gligorić i Borislav Ivkov. Na turniej nie przyjeżdża dwóch arcymistrzów argentyńskich. Zamiast nich dopuszczono tunezyjskiego rezerwowego, zaledwie siedemnastoletniego Slima Bouaziza.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom znakomite zakwaterowanie w Sousse Palace Hotel. Szachiści mogą korzystać z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10950

Wydanie: 10950

Zamów abonament