Rozczarowani późnym kapitalizmem
Mojemu pokoleniu bardzo wiele naobiecywano. Mieliśmy mieć lepsze życie od naszych rodziców, bo wyjedziemy na Erasmusa. Potem wszyscy skończymy studia i będziemy mieć fajną pracę. Coś jednak poszło nie tak.
Anna Cieplak, pisarka, aktywistka miejska.
Rz: Napisałaś książkę, w której nie ma scen seksu ani przemocy. A ludzie i tak czytają „Lata powyżej zera". I nawet cię za nią nagradzają.
Można dostarczać emocji bez sięgania po seks czy przemoc.
Nawet jak w książce są „momenty", to ich nie opisujesz. Unikasz tematu?
Nie opisuję szczegółowo, co nie oznacza, że unikam. Nie interesują mnie seks i przemoc same w sobie, ale mechanizmy reagowania na nie. Nie chcę wchodzić w emocje czy traumy, dłubać w nich. Można bez tego opisać, jaki jest stosunek otoczenia społecznego, instytucji czy samego bohatera do tych sfer. Nie chcę, żeby czytelnik płakał. Nie będę manipulować emocjami.
To ci się akurat nie udaje, bo zakończenie jest jedną wielką manipulacją. Oszukujesz czytelnika.
Zakończenie daje możliwość odczytania fabuły na nowo. Z kim bym nie rozmawiała, to inaczej je rozumie. Interpretacja zakończenia zależy chyba od tego, jak my widzimy kraj, jak reagujemy na fakt, że różnimy się w codziennych doświadczeniach. Niektórzy widzą tylko ojca alkoholika i biedę polskiego blokowiska, a inni kibicują dziewczynie, która ma odwagę zawalczyć o siebie, pomimo trudnej sytuacji życiowej. Była taka dyskusja o tej książce w radiu, gdzie Bronisław Maj i Artur Grabowski mówili, że takiej Polski nie ma....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta