Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcę walczyć o miejsce kobiet w sztuce

20 stycznia 2018 | Plus Minus | Piotr Mazurkiewicz
Grażyna Kulczyk
źródło: materiały prasowe
Grażyna Kulczyk

Niezależnie od tego, czy podoba nam się aktualna sytuacja polityczna czy nie, to zawsze nasz kraj – także od nas zależy, w jakim pójdzie kierunku. Z myślą o kraju buduję muzeum polskiej sztuki w Szwajcarii – przyczółek dyplomacji kulturalnej – mówi miliarderka.

Grażyna Kulczyk

Rz; Skąd wziął się pomysł na kupienie w szwajcarskiej wiosce nieczynnego browaru i stworzenie w nim muzeum prezentującego czołowych polskich artystów sztuki współczesnej?

Sam pomysł stworzenia muzeum nie jest przecież nowy. Chciałam zbudować muzeum najpierw w Poznaniu, później w Warszawie, aby tam trafiła moja kolekcja sztuki współczesnej. Obydwa projekty nie doszły na razie do skutku. W czasie, gdy jeszcze wydawało się, że muzeum warszawskie ma ciągle szansę powstać, trafiłam na Susch – miejscowość w szwajcarskich Alpach, która mnie zupełnie zauroczyła. I równolegle, nie zamiast ośrodka w Polsce, postanowiłam zbudować tam „przystań" dla artystów. Susch, miejsce leżące pomiędzy St. Moritz a Davos, jest o tyle doskonałą lokalizacją, że przewijają się tu goście z całego świata – elity intelektualne, artystyczne, finansowe, ale też turyści.

Kiedy zaczęłam prace nad rewitalizacją budynku browaru, by „wykroić" w nim odpowiednie pomieszczenia na ekspozycję, konieczne okazało się powiększenie przestrzeni, a było to możliwe wyłącznie przez wysadzenie skał, które graniczyły z budynkiem. To otworzyło przede mną zupełnie nowe możliwości – w głębi skał powstała duża, magiczna przestrzeń – dwie głębokie na kilkanaście metrów sale, z których jedna ma aż 200 mkw. Za tym poszerzeniem poszły kolejne, dziś obiekt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10956

Wydanie: 10956

Zamów abonament