Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żubr z żądłem skorpiona

18 grudnia 1993 | Plus Minus | TS

Żubr z żądłem skorpiona

Tomasz Stańczyk

W zakończeniu swych pamiętników "Siedemdziesiąt lat wspomnień" (Warszawska Oficyna Wydawnicza "Gryf") , należących do klasyki tego gatunku, Hipolit Korwin-Milewski zwracając się do czytelników pisze, iż wychowywani przez kobiety słyszeli ciągle: "Bądź grzeczny Jasiu! ", "ustąp Jasiu", "Nie sprzeczaj się Jasiu", "Jasiu, takich rzeczy nie wypada powtarzać". "W ciągłym zetknięciu się z tą miłą połową ludzkości -- stwierdza autor -- nabrałeś wstrętu do największej nieprzyjaciółki tej płci, głównej przeciwniczki jej strategii życiowej, mianowicie prawdy. Dzięki temu nawet często trudno czytać wstępne artykuły naszych publicystów nie stawiając sobie ciągłego pytania: >>za kim ten pan trzyma, za wilkiem, za kozą czy też za kapustą<<. "

Hipolit Korwin Milewski był człowiekiem zdecydowanych przekonań, czemu w stosunku do kobiet dał wyraz w zacytowanym fragmencie. Swoje opinie wypowiadał w sposób brutalnie szczery, zgryźliwy i ironiczny. Ułożono o nim wierszyk: "Ulicą biegnie jamnik i Milewskiego spotyka, bacz policjancie, aby on nie ugryzł psa -- jamnika". Te właśnie rysy charakteru autora nadają duży walor pamiętnikom, pozbawionym zupełnie "syropowo-wazeliniarskiej" uprzejmości.

Na scenę polityczną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 144

Zamów abonament