Czakram rzucony w wąwóz wawelski
Czakram rzucony w wąwóz wawelski
-- Do tej katedry nie można wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku, bo zawiera się w niej -- jak mało w której katedrze świata -- ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała przeszłość -- te słowa odnosić się mogą tylko do jednej polskiej świątyni, katedry wawelskiej. Autorem ich jest Karol Wojtyła.
Świątynia to wyjątkowa. "Panteon nasz i nekropolis polska", jak powiedział Józef Ignacy Kraszewski. Spoczywa tu kilkudziesięciu biskupów, 14 królów, wiele królowych i dzieci królewskich, bohaterowie narodowi i wielcy poeci. Tutaj odbywały się słynne koronacje i śluby królewskie. Tu Tadeusz Kościuszko dziękował Bogu po zwycięstwie racławickim. Tu składano zdobyczne chorągwie i inne trofea wojenne. Historyk Józef Szujski pytał: Kto tu nie był, kto nie płakał przecie?
Klątwa królewska
Bogata bibliografia tej żywej kroniki narodowych dziejów wzbogaciła się ostatnio o piękny album Stanisława Markowskiego, znanego fotografika krakowskiego. Na 200 fotografiach ukazał on cały patos świątyni, której patronuje św. Stanisław. Znajdziemy więc na zdjęciach, oczywiście, imponującą konfesję świętego, ale także arcybiskupi pastorał kardynała Wojtyły. A także najsłynniejszy chyba z katedralnych skarbów -- włócznię św. Maurycego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta