Instytuty podlegają przepisom bilansowym
DANE | Instytuty badawcze i naukowe PAN, z uwagi na osobowość prawną, są zobligowane do stosowania ustawy o rachunkowości. Muszą więc posiadać m.in. dokumentację zasad (polityki) rachunkowości, aktualizowaną przez kierownika jednostki. Wanda Wojas
Rachunkowość instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk (PAN) i instytutów badawczych (zwanych dalej instytutami naukowo-badawczymi) ma specyficzny charakter. Instytuty naukowo-badawcze w naszym kraju realizują zadania szczególnie ważne, także dla państwa, podejmując wyzwania w istotnych dziedzinach, takich jak np.: nauki techniczne, medyczne, przyrodnicze czy rolnicze.
Skomplikowane przedmioty działalności jednostek naukowo-badawczych stanowią często wyzwanie dla pracowników działów finansowych, a szczególnie dyrektorów finansowych i głównych księgowych. Wiedza o nich jest bowiem podstawą do realizowania obowiązków z zakresu rachunkowości, w tym ewidencji operacji gospodarczych i prezentowania danych w sprawozdaniach finansowych.
Podejmując tutaj próbę analizy zagadnień związanych z rachunkowością instytutów naukowo-badawczych, skupiono się na kilku wybranych zagadnieniach: zakresie podmiotowym, definicji kierownika jednostki, wzorach sprawozdań finansowych, ich podpisywaniu, zatwierdzaniu i ogłaszaniu.
Podstawy funkcjonowania
Byt prawny jednostek naukowo-badawczych regulują dwie ustawy: z 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (DzU z 2016 r., poz. 371 ze zm.) i o Polskiej Akademii Nauk (DzU z 2017 r., poz. 1869). Znajomość przepisów zawartych w przywołanych ustawach stanowi podstawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta