Kulturalnie bez podatku
Dofinansowanie z funduszu socjalnego do wyjazdu do teatru organizowanego dla pracowników będzie dla nich przychodem. Można tu jednak zastosować zwolnienie, którego próg wzrósł w 2018 r. z 380 zł do 1000 zł.
Spółka organizuje dla swoich pracowników oraz uprawnionych członków ich rodzin wyjazd do teatru. Kupuje dla nich bilety wstępu na spektakl oraz zapewnia transport (wynajmuje autokar). Uczestnikom wyjazdu oferowana jest także usługa gastronomiczna, zaliczana do kosztu wyjazdu. Wydatki związane z wyjazdem do teatru są częściowo finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i spółka różnicuje dofinansowanie ze względu na dochód w rodzinie pracownika. Pozostała część jest finansowana przez uczestników. Oferta wyjazdu do teatru adresowana jest do wszystkich pracowników oraz członków ich rodzin, ale uczestnictwo nie jest obowiązkowe. Zainteresowani deklarują chęć wyjazdu poprzez wpisywanie się na listę.
Czy tak zorganizowany wyjazd wymaga ustalenia przychodu pracowników, od którego należy naliczyć i pobrać zaliczki na PIT? – pyta właścicielka biura rachunkowego.
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, czyli zakłady pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy (zob. art. 31 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta