Podatek od nieruchomości w księgach rachunkowych
EWIDENCJA | Jeśli danina należna gminie od firmowych budynków nie jest kwotą istotną, jednostka może ująć ją w kosztach jednorazowo. To uproszczenie, więc można je stosować tylko wtedy, jeśli nie zaburza zasady prawdziwego i rzetelnego obrazu.
Część jednostek gospodarczych w prowadzonej działalności wykorzystuje różnego rodzaju nieruchomości. Warto przypomnieć, że w takiej sytuacji oprócz typowych obciążeń podatkowych, takich jak podatki dochodowe czy podatek od towarów i usług, dany podmiot powinien rozliczać również podatek od nieruchomości, który należy do kategorii tak zwanych podatków lokalnych.
Podatki lokalne to obciążenia publiczno-prawne wobec jednostek samorządu terytorialnego, które mają prawo do określonych podatków na rzecz lokalnego budżetu oraz do kształtowania ich wymiaru – przede wszystkim poprzez możliwość ustalania konkretnych stawek podatkowych (w granicach dopuszczalnych stawek ustawowych) oraz wprowadzania ulg i zwolnień. Kwestie związane z podatkiem od nieruchomości reguluje ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1785 ze zm., dalej: u.p.o.l.). Warto, aby służby finansowo-księgowe jednostek, które w toku swojej działalności gospodarczej korzystają z różnych nieruchomości, zapoznały się szczegółowo z treścią tego aktu prawnego.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają co do zasady nieruchomości lub obiekty budowlane takie jak:
- grunty;
- budynki lub ich części;
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta