500+ zmienia polski rynek pożyczkowy
finanse | Dzięki programowi część osób nie musi już zadłużać się w firmach pożyczkowych, a inne przeniosły się do banków. Firmy wciąż jednak mają klientów. maciej rudke
Wprowadzenie w kwietniu 2016 r. programu 500+, który zasila polskie rodziny kwotą rzędu 25 mld zł rocznie, nie pozostało bez wpływu na rynek pożyczkowy.
Różnorodny efekt
– Wprowadzenie programu 500+ doprowadziło do głębokich zmian na rynku finansowym – mówi Ewa Wernerowicz, prezes Vivusa. – Nie są widoczne na pierwszy rzut oka i nieznacznie przekładają się na łączne rozmiary akcji kredytowej, bo dotyczą raczej struktury rynku niż jego wielkości.
Jej firma odnotowuje, m.in. dzięki 500+, ale też za sprawą dobrego rynku pracy (niskie bezrobocie i rosnące wynagrodzenia), zmianę przeznaczenia zaciąganych zobowiązań.
– Wejście tak dużego programu społecznego, jakim jest 500+, w zasadzie wyeliminowało „pożyczanie do pierwszego" wśród beneficjentów programu. Rodziny czują się zdecydowanie pewniej finansowo. Dodatkowa gwarantowana kwota z jednej strony pomaga zaoszczędzić w dłuższej perspektywie, z drugiej daje możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta