Czysty surowiec energetyczny
ENERGETYKA
Pierwsza kotłownia c. o. opalana osadem ściekowym pracuje w Swarzewie k. Pucka
Czysty surowiec energetyczny
Nowe Prawo energetyczne daje szansę gminom na szersze zastosowanie biopaliw w polskiej energetyce, gdy jest to opłacalne ekonomicznie i bezpieczne pod względem ekologicznym. Biomasa została zaliczona do odnawialnych źródeł energii, o bok energii rzek, wiatru i Słońca.
Ze zbioru słomy z 2 ha można uzyskać ciepło do ogrzania domu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 70 mkw. w miesiącach zimowych. Nadwyżki słomy w Polsce mogłyby dostarczyć energii zaspokajającej 5 proc. zapotrzebowania gospodarki - uważa prof. Piotr Kowalik z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej.
Dwie tony suchej biomasy - słomy lub suchego drewna - są równoważne energetycznie tonie węgla kamiennego.
Zastępowanie węgla biomasą rozwiązuje problem odsiarczania spalin, ponieważ węgiel zawiera od 0, 5 proc. do 5 proc. siarki, a biomasa roślinna ok. 0, 01, a wyjątkowo do 0, 1 proc. Za biomasą jako czystym surowcem energetycznym przemawia fakt, że emisja dwutlenku węgla z tego paliwa jest zerowa. Do atmosfery ulatuje tyle dwutlenku węgla, ile rośliny pobierają z atmosfery w procesie fotosyntezy. Popiół po spaleniu nie jest zanieczyszczony toksynami i może być wykorzystany jako nawóz mineralny. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta