Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany za murami

14 kwietnia 1997 | Prawo | JZ

WIĘZIENNICTWO

Kadra penitencjarna

Zmiany za murami

JANUSZ Z AGORSKI

W wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania bardzo wiele zależy od kadry penitencjarnej. Przeciętny podatnik jej rolę sprowadza najczęściej tylko do obowiązków strażniczych. Tymczasem przynajmniej od 150 lat, kiedy to w penitencjarystyce polskiej Fryderyk Skarbek dokonał znaczących reform, więzieniom przypisuje się do spełnienia również funkcję wychowawczą (poprawczą) .

Od tej pory treść i rytm życia w polskim więzieniu (nazywanym zgodnie z ustawą zakładem karnym) zostały tam, gdzie jest to możliwe, zbliżone do życia na wolności. Zasada ta znalazła zastosowanie zarówno w kontaktach skazanego i administracji penitencjarnej z otoczeniem społecznym, w tym zwłaszcza w możliwie liberalnie ukształtowanej więzi skazanego ze środowiskiem rodzinnym, jak i w sprawowaniu kontroli nad sposobem wykonywania kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania przez różne podmioty krajowe (w tym pozarządowe) i międzynarodowe.

Więzienny personel wychowawczy w Polsce posiada już pewną swobodę w stosowaniu niektórych metod (również penitencjarnych) . Ichociaż ze względu na realizację funkcji ochronnej swoboda ta nigdy nie uzyska ram przewidzianych w statusie ogólnego personelu wychowawczego, to jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1048

Spis treści
Zamów abonament