Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kain, czyli homo sapiens

14 kwietnia 1997 | Gazeta | JA

Natura ludzka topojęcie nie mniej kontrowersyjne niż prawo naturalne

Kain, czyli homo sapiens

JANUSZ A. MAJCHEREK

Wstrząsające, bestialskie zbrodnie dokonane w ostatnich miesiącach przez nieletnich oprawców w różnych miejscach Polski wywołały szeroką debatę nad przyczynami tak głębokiego zwyrodnienia. Dyskusje nie przyniosły wszakże satysfakcjonującego rezultatu, nie pozwoliły naproste i wyraźne zidentyfikowanie źródeł deprawacji, a więc również wskazanie sposobów zapobiegania jej.

Standardowa i powszechnie głoszona konkluzja stwierdza, żeprzyczyn zła jest tak wiele, jak form życia społecznego i niedomaganie każdej z nich prowadzi dojakiejś jego deformacji, zatem bez uzdrowienia i usprawnienia ich wszystkich nie uda się wyeliminować patologii. Tewnioski i prowadzący do nich sposób rozumowania opierają się nazałożeniu, żezło wymaga wytłumaczenia, żeistnieje niesamoistnie, jest wynikiem działania innych czynników i musi mieć powody zewnętrzne. Czy to oczywiste napozór i nie zawsze werbalizowane założenie jest rzeczywiście słuszne?

Zło ludzkiego świata

Jeden z klasyków nowożytnej myśli politycznej Thomas Hobbes należał do zwolenników rozpowszechnionej tezy, żewszyscy ludzie sąwolni i równi. Według niego, najwyraźniejszym tego potwierdzeniem jest okoliczność, że każdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1048

Spis treści
Zamów abonament