Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeznaczenie celne towaru

14 kwietnia 1997 | Prawo | AG

Anna Książkiewicz, wiceprezes Głównego Urzędu Ceł

Przeznaczenie celne towaru

: Towary przywożone z zagranicy, po wprowadzeniu ich na polski obszar celny, muszą otrzymać jedno z dopuszczonych w przepisach przeznaczeń celnych. Czy brane są wówczas pod uwagę jedynie przepisy wewnętrzne czy także umowy międzynarodowe?

A nna Książkiewicz: Zasada mówiąca o konieczności nadania przeznaczenia celnego nie stanowi przeszkody do stosowania wobec towarów zakazów i ograniczeń wynikających z umów międzynarodowych oraz z odrębnych przepisów, w szczególności dotyczących m. in. obyczajności, bezpieczeństwa powszechnego, porządku publicznego.

Jak reguluje tę kwestię kodeks celny?

Art. 58 i 59 kodeksu są powtórzeniem art. 5 i 6 dotychczasowego prawa celnego.

Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne zakazują posiadania, rozpowszechniania lub obrotu towarami, organ celny niezwłocznie cofa towar za granicę lub na polski obszar celny, chyba że umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne przewidują jego przepadek albo inny sposób postępowania. Jeżeli cofnięcie towaru jest niemożliwe, organ celny może nakazać jego zniszczenie lub orzec przepadek (art. 58 kodeksu celnego) .

Kto ponosi koszty takiej operacji?

Za cofnięcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1048

Spis treści
Zamów abonament