Kiedy gmina nie działa jako podatnik
Pobierając opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach ponad limit godzin i za obiady w stołówkach szkolnych samorząd realizuje zadania z zakresu edukacji publicznej.
Miasto jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i od 1 stycznia 2017 r. rozlicza podatek wspólnie ze swoimi jednostkami budżetowymi. Wśród nich są te, które realizują zadania własne z zakresu edukacji publicznej, czyli m.in. przedszkola i szkoły. Za pośrednictwem przedszkoli miasto pobiera od rodziców lub opiekunów prawnych dzieci opłaty za pobyt i wyżywienie. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej w przedszkolach prowadzonych przez miasto zapewnia się bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę przez pięć godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, zgodnie z arkuszem organizacyjnym danego przedszkola. Za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci w wieku do lat pięciu w czasie przekraczającym pięciogodzinny wymiar zajęć, pobierana jest opłata za pobyt: 1 zł za godzinę. Miasto zorganizowało stołówki w szkołach. Do opłat wnoszonych za posiłki nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od nich oraz kosztów utrzymania stołówki. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą opłaty za wyżywienie w równowartości kosztów surowca zużytego do przygotowania posiłku (tzw. wkład do kotła).
Składając wniosek o interpretację miasto chciało potwierdzić, że nie ustala swobodnie odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolu ani za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta