Inwestycje wzmacniające sieć
Eryk Kłossowski W kierunkach rozwoju sieci uwzględniamy przyłączenie nawet 8 GW z farm morskich i ok. 3,9 GW z elektrowni jądrowej – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Rz: Zimą padły kolejne rekordy zapotrzebowania na moc, ale nie było problemu z bilansem systemu. Jakie będzie lato i następne sezony ?
Stale powtarzam, że energetykę trapią cztery plagi komunizmu, czyli wiosna, lato, jesień, zima. W tym roku zdołaliśmy przejść zimę bez odmrożeń. Mrozy nie skuły rzek. Dzięki temu woda była dostępna do chłodzenia elektrowni i nie było ubytków mocy. Mamy nadzieję, że śnieżna zima odbudowała zasoby wody. I nawet przy wysokich temperaturach nie będzie nadmiernych ubytków latem.
Kiedy energetycy nie będą drżeli, bo system będzie bezpieczny?
Od strony wystarczalności wytwórczej z optymizmem patrzę na rynek mocy. Powinien zapewnić strumień pieniędzy na modernizację elektrowni i pobudzenie inwestycji w nowoczesne technologie. Z punktu widzenia rozwoju sieci chcemy do 2027 r. sfinalizować proces budowy sieci oczkowej. Planowane do tego czasu projekty inwestycyjne pochłoną 13 mld zł.
Celem inwestycji w sieć jest m.in. przyjęcie większej mocy z odnawialnych źródeł. Jaki będzie ten potencjał?
W miarę realizacji inwestycji będziemy gotowi przyłączać do systemu dodatkowe moce źródeł odnawialnych. O ich faktycznej ilości przesądzą aukcje, a w przypadku uzyskania zdolności funkcjonowania takich źródeł bez wsparcia, rynkowe warunki.
W odniesieniu do farm wiatrowych na morzu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta