Nie ma kar za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego na czas
OBOWIĄZKI | Przepisy nie nakładają finansowych sankcji za niedotrzymanie sześciomiesięcznego terminu na akceptację rocznego raportu przez uprawniony organ. Jednak nieprzekazanie wymaganych dokumentów do urzędu skarbowego i Krajowego Rejestru Sądowego może słono kosztować. Dagmara Cichoń
Dla księgowych i osób odpowiedzialnych za prowadzenie ksiąg rachunkowych marzec był jak zwykle miesiącem wzmożonych prac. Oprócz bieżących zadań, specjaliści do spraw rachunkowości mieli obowiązek przygotowania sprawozdań finansowych dla jednostek, których rok obrachunkowy zakończył się 31 grudnia 2017 roku. Teraz pora na realizację kolejnych obowiązków sprawozdawczych.
Kto sporządza, kto odpowiada
Jednostkami zobowiązanymi do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego są podmioty obligatoryjnie prowadzące księgi rachunkowe na podstawie o ustawy o rachunkowości (dalej: uor), jak również podmioty, które dobrowolnie zdecydowały się na ten sposób ewidencjonowania. Za opracowanie rocznego sprawozdania finansowego oraz przestrzeganie ustawowych terminów odpowiadają kierownicy danych jednostek, którymi na podstawie uor są:
- członkowie wchodzący w skład zarządów spółek kapitałowych,
- wspólnicy spółek jawnych, cywilnych lub partnerskich,
- komplementariusze w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych,
- likwidatorzy, syndycy oraz zarządcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta