Proces sądowy bez planu jest jak robienie zakupów kartą bez limitu
Strona ministerstwa | Aby dokonać prostej rzeczy, trzeba zaplanować: kiedy, gdzie i za ile, oraz zabezpieczyć pieniądze.
Jednym z punktów proponowanych i potrzebnych zmian w kodeksie postępowania cywilnego jest planowanie rozprawy. Istnieje projekt przepisów, które nie wiadomo, w jakim kształcie się ostaną i czy kiedykolwiek będą obowiązywać.
Ponieważ los projektów jest zawsze niepewny, a proces legislacyjny ma polegać na ulepszaniu tego, co w projekcie zaproponowano – będę się odnosił do szeroko pojętej idei, a nie literalnego brzmienia projektu. Projektodawca nie pisze dla siebie, więc konieczne jest sprawdzenie założeń projektu, a wraz z nimi proponowanej treści nowych przepisów (czy są zrozumiałe).
Brak planu jako przyczyna ślimaczenia
Już na wstępie podnieść wypada, że planowanie jest nieodłącznym składnikiem każdego świadomego i celowego działania. Jeżeli planujemy wydatki, podróże, inwestycje, karierę, pracę, wakacje, naukę i wiele innych rzeczy – w taki sam sposób powinniśmy odnosić się do postępowania i procesów sądowych. Bo bez planowania aktywność życiowa człowieka żyjącego w cywilizowanym świecie raczej nie jest możliwa, a z pewnością nie może być sprawna i skuteczna. Każda czynność rozgrywa się przecież w czasie i przestrzeni, pociągając za sobą skutki w postaci kosztów. Aby dokonać nawet prostej rzeczy, trzeba zaplanować: kiedy, gdzie i za ile, oraz zabezpieczyć konieczne środki w pieniądzu czy materialne (np. miejsce) lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta