Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co może być powodem końca spółki

13 kwietnia 2018 | Biznes i finanse | Mateusz Adamski

Jeśli konflikt między wspólnikami nie odbija się na bieżącym funkcjonowaniu spółki, to nie może stanowić samoistnego uzasadnienia jej rozwiązania.

Sprawa, jaką właśnie rozpatrywały sądy w Olsztynie i Białymstoku dotyczyła spółki, która od ponad 25 lat zajmuje się produkcją kabin sanitarnych dla branży morskiej, statków i jachtów. Spółka ta w latach 2012, 2014, 2015, 2016 wykazała ujemny wynik finansowy. W związku z tym od 2014 roku nie wypłaca dywidend.

Pierwotny cel

Pięciu mniejszościowych udziałowców złożyło do sądu pozew o rozwiązanie spółki. Argumentowali go odpadnięciem pierwotnego celu spółki, jakim było prowadzenie działalności gospodarczej w celu osiągnięcia zysku. Zarzucali też m.in. wykorzystywanie pozycji przez wspólników większościowych, prowadzące do rażącej dysproporcji w osiągniętych korzyściach, pozbawienie mniejszościowych udziałowców istotnych uprawnień w spółce, trwały konflikt między wspólnikami oraz permanentne niewypłacanie dywidend.

Pozwana spółka wniosła o oddalenie powództwa w całości. Wskazała, iż żądanie rozwiązania spółki jest całkowicie nieuzasadnione, zdecydowanie przedwczesne i stanowi zbyt daleko idący środek realizacji prywatnych interesów wspólników mniejszościowych, a przez to sprzeczny z jego społeczno- gospodarczym przeznaczeniem. Zaznaczyła, że proces zmierza faktycznie do przymuszenia wspólników większościowych do podniesienia oferowanej przez nich ceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11026

Wydanie: 11026

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament