Design kontra wzornictwo
„Z drugiej strony rzeczy" w Muzeum Narodowym w Krakowie opowiada o odrodzeniu i przemianach polskiego projektowania po 1989 roku.
Niedawno Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło tłumnie odwiedzaną stałą Galerię Wzornictwa Polskiego. Teraz w Krakowie w najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni Gmachu Głównego pokazuje 160 obiektów – w większości użytkowych, a zarazem ambitnych autorskich projektów.
Zainteresowanie designem szacownych muzeów to znak zmian kulturowych i otwarcia na otaczającą rzeczywistość. Żyjemy w czasach, w których bardziej przykuwają uwagę wydarzenia z pogranicza designu, biznesu i sztuki (jak choćby targi designu Salone del Mobile w Mediolanie) niż czysto artystyczne. Popkultura w pełni nas już z tym oswoiła.
Krakowska wystawa zaczyna się więc bezpruderyjnie, od pieniędzy, czyli od wyeksponowania powiększonego 50-złotowego banknotu z serii „Władcy Polski". To oczywiście żartobliwe przymrużenie oka i zwrócenie uwagi, że każdy przedmiot codziennego użytku został zaprojektowany. W tym przypadku twórcą jest wybitny polski grafik Andrzej Heidrich. Dzięki niemu od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta