Niechęć do oddawania łupów z potopu
Szwecja jest bardzo restrykcyjna w kwestii zwrotu łupów wojennych z ich czasów supermocarstwa. Tak starych zdobyczy w zasadzie się nie zwraca – uznaje Narodowa Rada Dziedzictwa. A co z rewindykacją skarbów zrabowanych później?
Wszak piętnastometrowa akwarela: „Wjazd orszaku ślubnego Konstancji Austriaczki i Zygmunta III do Krakowa" znana pod nazwą „Rulon polski" nieznanego malarza została nam zwrócona przez Szwecję. To unikatowe dzieło określano jako „Rolkę sztokholmską" ze względu na długotrwałe jej przechowywanie najpierw w Królewskim Archiwum, a następnie w Zbrojowni Królewskiej w Sztokholmie. Zagrabiono je prawdopodobnie w czasie potopu. Jednak przekazanie Polsce rolki przez ówczesnego premiera Olofa Palmego w 1974 r. to wyjątek, podobnie jak zwrot zdobyczy wojennych Wyspom Owczym. Jak pisze w katalogu do ekspozycji o łupach wojennych Zbrojowni Królewskiej profesor Andrzej Rottermund, zwrot był postrzegany w szwedzkich kręgach muzealnych jako „niepotrzebny". Wspaniałomyślny gest Szwedów pomyślany jako podarunek dla Zamku Królewskiego został zgłoszony do parlamentarnego rzecznika praworządności, by zweryfikować akt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta