Będzie nowa ustawa regulująca zamówienia publiczne
Projekt | Kończą się konsultacje dotyczące Koncepcji zmian w prawie zamówień publicznych. Zapytaliśmy ekspertów: co należy zmienić w prawie zamówień publicznych i jak oceniają wstępną propozycję zmian. Poniżej ich komentarze.
Efektywne wydatkowanie środków publicznych
DR WOJCIECH HARTUNG
Counsel w Praktyce Infrastruktury i Energetyki w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że dobrze, iż taki dokument jak Koncepcja w ogóle powstał. Zebrano w nim wiele elementów, które z jednej strony wymagają podjęcia działań ze strony rządu (być może wcale nie legislacyjnych), z drugiej takich, w stosunku do których można rozważać ewentualne zmiany.
Nie ulega dla mnie wątpliwości, że jednym z najważniejszych wyzwań było i pozostaje zwiększenie efektywności wydatkowania środków publicznych i poprawa konkurencyjności. Wszelkie elementy zmierzające do tego celu, które pojawiają się w Koncepcji oceniam zatem pozytywnie. Jednym z nich jest zrównoważenie zobowiązań kontraktowych stron umowy w sprawie zamówienia publicznego. Co prawda nic nie stoi (z prawnego punktu widzenia) na przeszkodzie, by już dzisiaj zamawiający tworzyli takie specyfikacje i umowy, ale skoro pozostaje to problemem, to być może rzeczywiście niestety konieczna jest aż interwencja ustawodawcy. Stąd też zapowiedź przygotowania ustawowych instrumentów waloryzacji umów oraz usprawniających płatności w ramach realizacji zamówienia to kroki w dobrym kierunku. Przy okazji, skoro również strona rządowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta