Trybunał orzeka na podstawie traktatów
Czy zmiana ustawy zasadniczej wzmocni pozycję wymiaru sprawiedliwości w unijnym dialogu.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia przez Polskę zobowiązaniom państwa członkowskiego. Wysłała do Polski wezwanie do usunięcia naruszenia polegającego na obniżeniu wieku przejścia przez sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Decyzja KE jest na tyle istotna, że konieczna wydaje się refleksja, także w kontekście planowanego referendum dotyczącego możliwej zmiany konstytucji. Jedno z pytań, które Prezydent RP podał do dyskusji, dotyczy relacji, jakie zachodzą między porządkiem prawnym państwa członkowskiego i porządkiem unijnym.
Najnowsza inicjatywa Komisji Europejskiej nie powinna być łączona z procedurą uruchomioną już jakiś czas temu, mianowicie z postępowaniem w sprawie naruszenia praworządności. Są to dwa różne postępowania, aczkolwiek – jak podano w komunikacie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – w praktyce w przypadku Polski powiązane. Procedura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta