Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony nie może naruszać zasady praworządności
W sytuacji, gdy różne wyniki wykładni przepisów mogą być uznane za prawidłowe, wątpliwości trzeba rozstrzygnąć na korzyść strony. Nie oznacza to jednak, że organ zawsze musi zgodzić się ze stanowiskiem prezentowanym przez stronę.
- Strona przedstawiła organowi taką wykładnię przepisów, która była sprzeczna z ich brzmieniem. Organ nie uwzględnił tego stanowiska i załatwił sprawę w inny sposób. Czy uzasadnia to zarzut nierozstrzygnięcia wątpliwości na korzyść strony?
Nie.
Zgodnie z dodanym od 1 czerwca 2017 r. art. 7a kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), jeżeli przedmiotem postępowania jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie jej uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, to te wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść strony. Organ nie ma takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta