20 lipca weszły w życie zmiany w kodeksie wyborczym
Znowelizowane przepisy rozszerzyły krąg osób mogących pełnić funkcję urzędnika wyborczego. Skrócono także procedury w sprawach skarg na postanowienia Państwowej Komisji Wyborczej dotyczących podziału na okręgi wyborcze.
Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Zmodyfikowano nią m.in. ustawy: o samorządzie gminnym, o referendum lokalnym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.
Termin lokalnych wyborów lub referendum
W nowelizacji zastrzeżono, że:
∑ wyborów do organów jednostek pomocniczych gminy (np. sołectw, dzielnic, osiedli),
∑ wyborów do organów jednostek niższego rzędu w ramach jednostki pomocniczej oraz
∑ referendum lokalnego
nie można zarządzić na dzień, na który zarządzono wybory: do Sejmu i Senatu, Prezydenta RP, do Parlamentu Europejskiego, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego lub wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).
Zakaz łączenia wyborów lokalnych z ogólnokrajowymi nie dotyczy wyborów do rad dzielnic m.st. Warszawy. Lokalne wybory lub referendum można także przeprowadzić łącznie z:
∑ uzupełniającymi wyborami do Senatu,
∑ przedterminowymi, uzupełniającymi lub ponownymi wyborami do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego bądź wyborami do nowego organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta