Szpitale powinny zarabiać
Opieka zdrowotna | Obecny model działania placówek publicznych przeczy zasadom ekonomii – uważa były prezes NFZ. Tekst powstał w ramach cyklu wspierania polskiej medycyny
Zdaniem Marcina Pakulskiego, byłego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, u źródeł obecnego konfliktu płacowego w systemie ochrony zdrowotnej w Polsce leży nierynkowe finansowanie zarówno podmiotów publicznych, jak i prywatnych.
– Na naszych oczach obalany jest mit, że szpital może być traktowany inaczej niż działalność gospodarcza. System opieki zdrowotnej to nie perpetuum mobile i nie możemy oczekiwać, że wyjmiemy z niego więcej niż włożymy – komentuje Marcin Pakulski i dodaje, że obecny model to działanie wbrew zasadom ekonomii oraz bez zachowania racjonalności gospodarowania.
Tymczasem niezależnie od bieżącego sposobu finansowania szpitale tak czy inaczej prowadzą działalność gospodarczą, mimo to odmawia się im prawa do wypracowania jakiegokolwiek zysku. Dyrektor placówki nie może decydować, jak efektywnie i przyszłościowo zainwestować środki z faktycznego dochodu. Jest zmuszony dokonywać zakupu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta