Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pałac bez obrońców

15 września 2018 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Kto prowadzi w tym tańcu?  Andrzej Duda, jego nowy rzecznik Błażej Spychalski (przodem)  i stary Krzysztof Łapiński  w Pałacu Prezydenckim,  7 września 2018 r.
źródło: reporter
Kto prowadzi w tym tańcu? Andrzej Duda, jego nowy rzecznik Błażej Spychalski (przodem) i stary Krzysztof Łapiński w Pałacu Prezydenckim, 7 września 2018 r.
KOD i rodzice licealistów pokrzykują na prezydenta w dniu rozpoczęcia roku szkolnego w III Liceum w Gdyni. Andrzej Duda nie ukrył irytacji. Czy w jego kancelarii nikt nie sprawdził wcześniej,  że szkoła, którą ma odwiedzić, jest bastionem opozycji?
źródło: PAP
KOD i rodzice licealistów pokrzykują na prezydenta w dniu rozpoczęcia roku szkolnego w III Liceum w Gdyni. Andrzej Duda nie ukrył irytacji. Czy w jego kancelarii nikt nie sprawdził wcześniej, że szkoła, którą ma odwiedzić, jest bastionem opozycji?

Odejście rzecznika Krzysztofa Łapińskiego jest sygnałem, że Andrzej Duda ma niewielu ludzi, na których może liczyć. 
To wszystko w czasie, gdy krążą plotki, że ktoś szykuje brutalny atak na cieszącego się wciąż dużym poparciem 
i dobrze sobie radzącego prezydenta.

Wrześniowa dymisja Krzysztofa Łapińskiego z funkcji prezydenckiego rzecznika zaskoczyła wszystkich. Politycy PiS i niektórzy dziennikarze szczerze wierzyli, że to on „napuszcza" prezydenta Andrzeja Dudę na macierzystą partię. Urosła cała mitologia: szarej pałacowej eminencji popychającej głowę państwa do samodzielnych ruchów.

Teraz nagle pojawiły się odwrotne mity: o Łapińskim zamkniętym w swoim gabinecie, pozbawionym dostępu do szefa. Czasem wskazuje się „sprawcę": Krzysztofa Szczerskiego, obecnego szefa prezydenckiego gabinetu. Miał on wcześniej „wykończyć" także Adama Kwiatkowskiego , którego zastąpił, czy poprzedniego rzecznika Marka Magierowskiego. Szczerski stał się w powtarzanych plotkach eksponentem grupy „krakusów", a więc starych przyjaciół Andrzeja Dudy, którzy mają nie dopuszczać innych albo szybko podcinać im skrzydła.

Chodziło o wizytówki

Ile w tym prawdy? Każda z tych dymisji była inna. Kwiatkowski, uchodzący za przyjaciela prezydenta, padł ofiarą ochłodzenia ich ludzkich relacji. Możliwe, że w jakimś stopniu jego rolę przy prezydencie zaczął odgrywać Szczerski. Zarazem dawny przyjaciel pozostał w kancelarii. Magierowski miał z kolei dość obwiniania go o drobne medialne wpadki.

Jakąś rolę w tych roszadach odgrywały zewnętrzne uwarunkowania polityczne. Ale było to skomplikowane. Kwiatkowskiego sam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11155

Wydanie: 11155

Zamów abonament