Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ta droga nie biegnie przez Auschwitz

06 października 2018 | Plus Minus | Tomasz Pietryga
 Zaczęło się wychowywanie Europy Środkowo-Wschodniej. To wyziera z połajanek w Parlamencie Europejskim, z dyskusji o polskiej historii  i praworządności
autor zdjęcia: Andrzej Bogacz
źródło: Rzeczpospolita
Zaczęło się wychowywanie Europy Środkowo-Wschodniej. To wyziera z połajanek w Parlamencie Europejskim, z dyskusji o polskiej historii i praworządności
Otworzyć drzwi  i co dalej? Prof. Bryk:  – W Europie zniknął postulat asymilacji przybyszów. Imigracja stała się jednym  z taranów pomagających rozbijać strukturę tradycyjnych państw narodowych  i ich społeczeństw  (na zdjęciu proimigrancka demonstracja  w Warszawie, wrzesień 2015 r.)
źródło: AFP
Otworzyć drzwi i co dalej? Prof. Bryk: – W Europie zniknął postulat asymilacji przybyszów. Imigracja stała się jednym z taranów pomagających rozbijać strukturę tradycyjnych państw narodowych i ich społeczeństw (na zdjęciu proimigrancka demonstracja w Warszawie, wrzesień 2015 r.)

Prof. Andrzej Bryk, historyk ustroju, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego | Być może zmierzamy ku konfrontacji polegającej na tym, że instytucje europejskie, np. sądy, będą neutralizować, a nawet unieważniać, demokratyczne wybory. Bo unijne elity wydają się niezdolne do zrozumienia zmieniającej się rzeczywistości.

PM: Jest taka opinia, że nawet bez sporu o praworządność w Polsce doszłoby do napięć z Brukselą. PiS, które przejęło władzę, wywodzi się bowiem z zupełnie innego świata wartości niż obecne unijne elity. Podziela pan ten pogląd?

Tu nie chodzi wyłącznie o PiS. Zjawisko jest znacznie szersze. Obserwujemy dziś bunt społeczeństw demokratycznych w całym zachodnim świecie, choć przyczyny i cele są różne. Mamy brexit, Stany Zjednoczone Trumpa, Włochy, Szwecję, Finlandię, chwieje się Francja i niewzruszony od II wojny światowej konsensus w polityce niemieckiej.

Konserwatywny wiatr przeciw liberalizmowi wieje coraz silniej?

Tak. W Europie jest on poniekąd odpowiedzią na strukturalne problemy, z którymi boryka się Unia. Jej elity długo odmawiały ich dostrzeżenia. A buntują się zarówno kraje byłego bloku komunistycznego, jak i tzw. starej Europy.

Przecież Polska przez wiele lat była europejskim prymusem. Przystąpienie do Wspólnoty budziło powszechny entuzjazm nad Wisłą.

Przystępowaliśmy do UE, kraje Europy Środkowo-Wschodniej, z wyobrażeniem, że wchodzimy do Europy ukształtowanej przez jej ojców założycieli, Adenauera, Schumana, de Gasperiego. Do Europy ojczyzn, której fundamentem było chrześcijaństwo. Chodzi oczywiście nie o konfesję, ale o antropologię. Na niej oparty był też, chcąc nie chcąc, humanizm...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11173

Wydanie: 11173

Zamów abonament