100 książek na stulecie
W tym tygodniu przedstawiamy kolejne trzy pozycje z kanonu literackiego stworzonego specjalnie na stulecie niepodległości Polski we wspólnej akcji Instytutu Książki i radiowej Trójki. Zapraszamy do głosowania.
Tym razem trzy powieści, które w odmienny sposób portretują polską prowincję.
Pierwsza to pisany w latach 40. „Czarny potok" kresowego autora Leopolda Buczkowskiego (1905–1989), który był także utalentowanym malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem. Literatura kompletnie zapomniana dzisiaj, może po części ze względu na komunistyczne sympatie pisarza i jego życiowe wybory.
Druga książka to głośna „Konopielka", która zyskała drugie życie dzięki wybitnej adaptacji filmowej z początku lat 80., gdzie w rolę Kaziuka fantastycznie wcielił się Krzysztof Majchrzak.
Trzecia powieść jest najmłodsza z trójki. To „Kamień na kamieniu", jedno z najwybitniejszych dzieł w dorobku Wiesława Myśliwskiego.
„Czarny potok" (1954), Leopold Buczkowski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta