Wyrok karny zakończy karierę w samorządzie
Popełnienie większości przestępstw wprost przesądza o utracie wymogów do bycia urzędnikiem samorządowym. Takiego skutku nie odnosi popełnienie wykroczenia. Część z nich skutkuje jednak utratą nieposzlakowanej opinii, co również kończy się rozwiązaniem umowy.
Poza przygotowaniem zawodowym, umiejętnościami itp. pracownik samorządowy musi spełniać podstawowe wymogi wskazane w art. 6 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1260). Niewypełnienie któregokolwiek z nich uniemożliwia nawiązanie stosunku pracy z daną osobą. Również fakt zaprzestania spełniania któregoś z tych z wymogów w trakcie zatrudnienia skutkuje utratą zdolności do „bycia" pracownikiem samorządowym. Pracodawca musi wówczas podjąć działania zmierzające do zakończenia zatrudnienia.
Wszczęcie postępowania...
O toczącym się wobec urzędnika postępowaniu karnym pracodawca powinien się w miarę szybko dowiedzieć. Zgodnie z art. 21 kodeksu postępowania karnego, po ukończeniu postępowania toczącego się z urzędu przeciw:
- osobom zatrudnionym w instytucjach państwowych, samorządowych i społecznych,
- uczniom i słuchaczom szkół, oraz
- żołnierzom
należy bezzwłocznie zawiadomić przełożonych tych osób.
Prokurator zawiadamia również o wszczęciu postępowania przeciw funkcjonariuszom publicznym. Natomiast o wszczęciu postępowania przeciw innym z wymienionych osób zawiadamia wówczas, gdy wymaga tego ważny interes publiczny. Funkcjonariuszami publicznymi są osoby wymienione w art. 115 § 13 kodeksu karnego, czyli m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta