Ziobro szuka wsparcia TK w sporze z Luksemburgiem
Prawo i wyroki UE nie dopuszczają ingerencji orzeczeń krajowych w pytania prejudycjalne. To dominujące stanowisko prawników.
Tego stanu nie zmienia fakt, że traktaty założycielskie UE nie określiły jasno relacji między prawem europejskim a krajowym i kwestia ta została zostawiona orzecznictwu ETS.
Najnowszy wniosek prokuratora generalnego, by polski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją procedurę pytań prejudycjalnych w sprawach dotyczących sądownictwa, zapewne nie wpłynie na stanowisko strony unijnej. Pewnie ministrowi Ziobrze chodzi o to, aby polscy sędziowie sięgali po nie oszczędniej.
Stare nowe pytania
Sednem argumentacji Ziobry jest to, że przyjęcie traktatu o funkcjonowaniu UE nie oznacza, iż Polska zgodziła się objąć tą procedurą sprawy, które są konstytucyjnie zastrzeżone dla organów krajowych lub odesłane do uregulowania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta