Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekt sarmacja 2.0

10 listopada 2018 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

Liderzy Prawa i Sprawiedliwości dość często powtarzają, że ich intencją jest wykorzystanie wyjątkowej koniunktury politycznej i cywilizacyjnej, jaką dziś mamy, by dogonić, a nawet przegonić, państwa, które były bardziej uprzywilejowane przez historię. Gdzie mniej było wojen, zniszczenia, gdzie nie wydarzyły się rozbiory, a państwowość była ciągła.

Nie wiem, który z krajów zachodnich jest najlepszym punktem odniesienia. Czy Wielka Brytania, na którą ostatnia udana inwazja wydarzyła się niemal tysiąc lat temu, czy Francja, matka europejskiej burżuazji? A może Niemcy, które wielokrotnie kroczyły drogą państwowej dezintegracji, by odradzać się potem jak Feniks? W istocie, byliśmy jako Polska przez stulecia na europejskim przedmieściu, ale mam wrażenie, że nieco na własne życzenie. Przeżywaliśmy okresy prosperity, jak choćby położona w rzekomo przyjaźniejszej strefie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11202

Wydanie: 11202

Zamów abonament