Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elektryczna Polska

10 listopada 2018 | Plus Minus | Łukasz Lubański

Rozwój gospodarczy Polski nie byłby możliwy bez elektryfikacji.

Początki II Rzeczypospolitej nie były łatwe. Ogromne zniszczenia wojenne, wciąż trwające walki graniczne; potrzeba integracji porozbiorowych dzielnic – ujednolicenia m.in. systemu administracyjnego, prawnego, walutowego, sieci kolejowej. Jednak ojcowie II RP, uskrzydleni odzyskaniem niepodległości, zakasali rękawy i z rozmachem zabrali się do odbudowy polskiej państwowości. Na początku lat 20. powstał port w Gdyni; w drugiej połowie lat 30. – Centralny Okręg Przemysłowy. Ten rozwój gospodarczy II RP nie byłby możliwy bez elektryfikacji. Energia elektryczna była bowiem kluczowym elementem funkcjonowania zakładów przemysłowych.

W latach 20. XX w. trwała odbudowa elektrowni, które powstały jeszcze przed rokiem 1914 – w latach 80. i 90. XIX w. i na początku nowego stulecia; elektrowni zniszczonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11202

Wydanie: 11202

Zamów abonament