PPK: konieczny kompleksowy plan
ZMIANY | Na wdrożenie przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych pracodawcy mają kilka miesięcy. Wymaga to jednak analizy opłacalności modeli możliwych rozwiązań i opracowania polityki komunikacyjnej.
Od dłuższego czasu państwo stara się zbudować system dodatkowego oszczędzania na emerytury z udziałem pracodawców. Dotychczas na mocy przepisów z 2004 r. były to Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Teraz takie zabezpieczenie mają zapewnić Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
Podstawowa różnica jest taka, że o ile PPE są dobrowolne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, to PPK już nie. System ten jest obowiązkowy dla wszystkich pracodawców i ma ich obejmować stopniowo do stycznia 2021 r. (w zależności od liczby zatrudnionych, poczynając od największych firm). Dla największych przedsiębiorstw (powyżej 250 zatrudnionych) termin ten upływa już 1 lipca 2019 r.
Dla pracownika udział w PPK jest dobrowolny. Zapis do programu będzie jednak automatyczny. Aby nie uczestniczyć w tym programie, pracownik musi samodzielnie zrezygnować z udziału w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta