Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znanych kryteriów nie trzeba podawać na piśmie

20 grudnia 2018 | Kadry i Płace

PROCEDURA Pracodawca co do zasady powinien wskazać w treści oświadczenia woli 
o rozwiązaniu umowy o pracę również kryteria, jakimi się kierował, wybierając konkretnego pracownika do zwolnienia – chyba że pracownik znał te kryteria lub były dla niego oczywiste. Zatem nie ma bezwzględnego obowiązku wskazania kryteriów doboru do zwolnień. Szczególnie, że dopuszcza się również możliwość poinformowania o nich pracownika przy wręczaniu mu oświadczenia woli 
o rozwiązaniu stosunku pracy.

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 21 marca 2018 r. (II PK 137/17).

Powódka była zatrudniona w szkole podstawowej na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 13 września 2012 r. na czas nieokreślony na stanowisku nauczyciela świetlicy, w wymiarze 10/26 etatu. Zgodnie z ustaleniami sądu rejonowego, kobieta pobiera świadczenie emerytalne. Miesięczne wynagrodzenie powódki wynosiło 1492,49 zł.

Sąd I instancji ustalił, że – zgodnie z arkuszem organizacyjnym pozwanej szkoły na rok szkolny 2012/2013 oraz załączonymi aneksami – łączna liczba godzin nauczycielskich wszystkich nauczycieli w tym roku szkolnym wynosiła 573 godziny. Pozwana rozdysponowała je między 32 nauczycieli, w tym 16 mianowanych, 9 zatrudnionych na czas nieokreślony oraz 3 na czas określony i 4 na podstawie umowy na czas nieobecności innego nauczyciela. Ponadto ustalono, że nauczyciel wychowania fizycznego w roku szkolnym 2012/2013 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.

W tym okresie dyrektorka pozwanej szkoły otrzymała informację od urzędu gminy, że nie należy ujmować powódki w arkuszu organizacyjnym na rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11236

Wydanie: 11236

Spis treści
Zamów abonament