Niepełnosprawni: pomyłka mniej groźna
Nowelizacja | Od stycznia 2019 r. zaniżenie wpłaty składek na ZUS nie będzie oznaczało automatycznie obowiązku zwrotu wsparcia, jakie pracodawca otrzymał z PFRON. Nie ma jednak pewności, o ile będzie się można pomylić.
Powodem są zarówno nieprecyzyjne przepisy, jak i stanowisko opublikowane na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 4 grudnia 2018 r. Fundusz wyjaśnia w nim, jak rozumieć zmianę przepisów, która ma ułatwić życie pracodawcom.
Terminowość z odstępstwem
Chodzi o zmianę wprowadzoną art. 23 ustawy z 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (DzU poz. 2192). Dodaje on do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 511 ze zm.) nowy art. 26a ust. 1a2. Przepis ten przewiduje, że pracodawca nie straci prawa do miesięcznego dofinansowania na pracowników niepełnosprawnych, jeśli ureguluje koszty płacy z więcej niż 14-dniowym uchybieniem terminów, ale niedopłata nie przekroczy 2 proc. „składek należnych za dany miesiąc".
Kłopot z definicją
I tu zaczyna się wątpliwość dotycząca pojęcia „składek należnych za dany miesiąc". Dopuszczając niewielkie, maksymalnie 14-dniowe, uchybienie terminom, ustawodawca odnosi się bowiem do kosztów płacy. Te obejmują – zgodnie z art. 2 ust. 4a ustawy o rehabilitacji (...) – wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta