Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepełnosprawni: pomyłka mniej groźna

20 grudnia 2018 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Nowelizacja | Od stycznia 2019 r. zaniżenie wpłaty składek na ZUS nie będzie oznaczało automatycznie obowiązku zwrotu wsparcia, jakie pracodawca otrzymał z PFRON. Nie ma jednak pewności, o ile będzie się można pomylić.

 

Powodem są zarówno nieprecyzyjne przepisy, jak i stanowisko opublikowane na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 4 grudnia 2018 r. Fundusz wyjaśnia w nim, jak rozumieć zmianę przepisów, która ma ułatwić życie pracodawcom.

Terminowość z odstępstwem

Chodzi o zmianę wprowadzoną art. 23 ustawy z 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (DzU poz. 2192). Dodaje on do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 511 ze zm.) nowy art. 26a ust. 1a2. Przepis ten przewiduje, że pracodawca nie straci prawa do miesięcznego dofinansowania na pracowników niepełnosprawnych, jeśli ureguluje koszty płacy z więcej niż 14-dniowym uchybieniem terminów, ale niedopłata nie przekroczy 2 proc. „składek należnych za dany miesiąc".

Kłopot z definicją

I tu zaczyna się wątpliwość dotycząca pojęcia „składek należnych za dany miesiąc". Dopuszczając niewielkie, maksymalnie 14-dniowe, uchybienie terminom, ustawodawca odnosi się bowiem do kosztów płacy. Te obejmują – zgodnie z art. 2 ust. 4a ustawy o rehabilitacji (...) – wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11236

Wydanie: 11236

Spis treści
Zamów abonament